![](https://i0.wp.com/syllogikokentima.gr/wp-content/uploads/2022/07/YMNOS-MAIN-PHOTO-1920x1080_NEW.jpg?fit=1920%2C1080&ssl=1)
Ύμνος εις την Ελευθερίαν
Κεντημένα παιδικά ρουχαλάκια από τη Σοφία Μελά
Κεντημένη παρτιτούρα της δεύτερης μελοποίησης των δύο πρώτων στροφών του Ύμνου εις την Ελευθερίαν του Διονυσίου Σολωμού.- Το γιλεκάκι είναι από μετάξι (soie sauvage) με φιλντισένια κουμπιά (θυμίζει αυτά τον αγωνιστών) και η πλάτη έχει διακοσμηθεί με κέντημα χειρός (με βελονιές: ρίζα, κομποβελονιά). Το σχέδιο είναι ένα περιστέρι με ανοιχτά φτερά (σύμβολο ελευθερίας) όπου επάνω στο σώμα του είναι κεντημένο το πεντάγραμμο με τις νότες και τον τελευταίο στίχο της δεύτερης στροφής «ΧΑΙΡΕ Ω ΧΑΙΡΕ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!»
- Η μπλούζα είναι φτιαγμένη από ύφασμα μεταξωτό (crepe de Chine) κεντημένη στο χέρι με βαμβακερές κλωστές DMC και (με βελονιές: ρίζα, μεταξοβελονιά, κομποβελονιά). Το ανθισμένο κλωνάρι δάφνης (κεντημένο στο μπροστινό μέρος) καθώς και τα άνθη και το φύλλο δάφνης που έχει παρασύρει ο αέρας συμβολίζουν το στεφάνωμα των ηρώων παράλληλα δίνοντας ένα μήνυμα αισιοδοξίας.
- Κοστούμι εμπνευσμένo από την παραδοσιακή φορεσιά της Κέρκυρας. Η φούστα είναι μεταξωτή, η ποδιά εσωτερικά της φούστας έχει κεντηθεί σε μεταξωτό τούλι με μεταξωτές κλωστές κρατώντας τα γεωμετρικά σχέδια από την ποδιά της Λευκίμμης..
![](https://i0.wp.com/syllogikokentima.gr/wp-content/uploads/2022/06/Grammi-XXXX-Gold.png?fit=837%2C10&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/syllogikokentima.gr/wp-content/uploads/2022/06/Grammi-XXXX-Gold.png?fit=837%2C10&ssl=1)
Μουσείο Λαϊκής Τέχνης και Παράδοσης
“Αγγελική Χατζημιχάλη”
Ώρες Λειτουργίας:
Τρίτη – Παρασκευή: 11πμ – 4μμ
Σάββατο – Κυριακή: 10πμ – 3μμ
Δευτέρα κλειστά